Zastosowanie farb akrylowych

23
1589

Wśród wielu rodzajów farb znajduje się również farba akrylowa. W sklepach z artykułami do wykończenia wnętrz całe półki zastawione są puszkami czy pojemnika właśnie z tym rodzajem farby. Za ich wielką popularność odpowiada wielość zastosowań.

Nazwa farb akrylowych wzięła się od zawartych w nich żywic poliakrylowych, które stanowią ich podstawowy składników. Często dodaje się do nich także silikon bądź polioctan winylu. Składniki te korzystnie wpływają na właściwości farby, sprawiając, że są bardziej trwałe, a malowana nimi powierzchnia – jeszcze gładsza.

Farby akrylowe stosowane są nie tylko do malowania ścian. Jest to jeden z podstawowych rodzajów farb wykorzystywanych przez plastyków. Pozwalają one uzyskać efekt zbliżony do farb olejnych, a jednocześnie są dużo tańsze. Łatwiej się również nimi operuje, co sprawia, że często sięgają po nie początkujący malarze. Minusem jest stosunkowo uboga gama kolorystyczna, która ogranicza twórców. Farby akrylowe mogą być nakładane na kilka sposobów. Gruba warstwa zapewnia efekt farb olejnych, cienka pozwala uzyskać obraz delikatny, pastelowy, zwiewny. Decydując się na szybkie ruchy, artysta może osiągnąć obraz pełen ekspresji i emocji. Dzieła, które tworzy się za pomocą farb akrylowych przetrwają w idealnym stanie przez długie lata.

Farby akrylowe idealnie sprawdzają się również w malowaniu wnętrz. Bogata gama producentów sprawia, że każdy znajdzie farbę dostosowaną do swoich potrzeb. Farby tego rodzaju pozwalają pomalowanej powierzchni oddychać, co sprawia, że farba utrzymuje się o wiele dłużej. Nie pęcznieje i nie odpada. Farby akrylowe pozwalają również optycznie zamaskować wszelkie niedoskonałości ściany. To właśnie z tego powodu sięga się po nią nie tylko przy malowaniu ścian, ale również sufitów. Uzyskać można trzy efekty:

Farby akrylowe dobrze znoszą działanie wody. Dzięki temu pomalowane nimi ściany można myć. Taka opcja jest szczególnie przydatna wtedy, kiedy w domu mieszkają małe dzieci. Nieraz może im bowiem wpaść do głowy pomysł pomalowania ściany kredkami.

Farby akrylowe nakłada się bardzo łatwo. Jednocześnie zapewniają one doskonałe krycie malowanej powierzchni. Nie wydzielają przykrego zapachu, w związku z tym malowane pomieszczenie nie wymaga długotrwałego wietrzenia. W efekcie malować można nie tylko w sezonie letnim, co istotnie ułatwia kwestie remontowe. Farby akrylowe cechuje także bardzo dużą wydajność, a czas schnięcia wynosi jedynie około trzech godzin – szybko można więc przystąpić do porządków po malowaniu.

23 KOMENTARZE

  1. … [Trackback]

    […] There you will find 2840 additional Information to that Topic: tvknet.pl/zastosowanie-farb-akrylowych/ […]

Comments are closed.