Wkład własny do kredytu hipotecznego

21
1183

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Od 1 stycznia 2016 roku pogorszyła się dostępność kredytów hipotecznych dla osób najmniej zamożnych. Problem niestety polega na tym, że z kredytów na zakup mieszkania w dużej mierze korzystają osoby mające tych pieniędzy najmniej, a więc podniesienie stawki minimalnego wkładu własnego przy kredycie bardzo ich dotknie. I tak od tego roku minimalny wkład własny dla kredytu hipotecznego wynosi już nie 10, a 15%. W praktyce oznacza to, że w zeszłym roku osoba kupująca mieszkanie za 300 tysięcy złotych musiała dać z własnej kieszeni 30 tysięcy złotych wkładu. W tym roku przy tej samej kwocie zakupu mieszkania trzeba mieć w kieszeni nawet 15 tysięcy złotych więcej. Nie ma co ukrywać, to bardzo duże pieniądze, w wkład może być wymagany także w przypadku dużych kredytów na remont mieszkania. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze starej stawki 10%. Jak to zrobić?

Zamrożenie 5% wartości kredytu

Wiele oczywiście zależy od banku i nawet w tym samym banku nie każdy będzie mógł skorzystać z możliwości wzięcia kredytu hipotecznego z wkładem własnym wynoszącym 10%. Będzie to polegało na tym, że brakujące 5% po prostu jest zamrażane na naszym koncie kredytu hipoteczne i po prostu stanowi to dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Można także skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, które warunki są obecnie takie, że dofinansowanie pokrywa mniej więcej te 15%, a więc kredytobiorca nie będzie musiał już przedstawiać własnego zabezpieczenia. Niestety pieniądze dla MdM mogą skończyć się już w maju, a więc w drugiej połowie tego roku możemy mieć problem ze skorzystaniem z dofinansowania.

Zabezpieczenie z III filaru

Bardzo duża szansa jest na to, że pojawi się jeszcze jedna opcja obniżenia wartości wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Zabezpieczeniem w wielkości 5% całego kredytu mogą być fundusze z naszego III filaru, a więc konta gdzie wpłacamy dobrowolnie składki na przyszłą emeryturę. Nie ma jednak na razie informacji, które banki zapewnią taką ofertę.

21 KOMENTARZE

Comments are closed.