Szukając fotografa na imprezę okolicznościową

8
602
fotograf na imprezę okolicznościową

„Gdzie mogę zobaczyć zdjęcia?”, „Kiedy zdjęcia będą gotowe?”, „Czy film został już zmontowany?”, „Dlaczego jestem tylko na jednym zdjęciu i to z zamkniętymi oczami?”. Takie pytania nieustannie nurtują organizatorów, bo przecież impreza to okazja nie tylko do zdobycia nowej wiedzy, miłych emocji i przydatnych znajomości, ale zapewne także nowego profesjonalnego zdjęcia do swojego awatara. Nie, to nie chodzi o ciebie? Ok, w takim razie porozmawiajmy o tym, jak wchodzić w interakcje z fotografami, dlaczego ich potrzebujemy na wydarzeniach okolicznościowych i eventach.

Gdzie szukać fotografów?

Z rekomendacji znajomych

Fotografia reportażowa jest odrębnym rodzajem sztuki fotograficznej. Widzieliśmy fotoreportaże, z których praktycznie nie było co wziąć do portfolio. Oglądaliśmy „profesjonalistów” z bardzo przekonującymi rozmiarami obiektywów, którzy w końcu nie byli w stanie oddać żadnej ciekawej fotografii. Rozmiar jest w tym przypadku nieistotny. I dlatego kluczowe jest przyjrzenie się temu, co fotograf robił wcześniej, jakie wydarzenia fotografował, w jakiej formie i jak szybko oddawał materiał.

W pracy

Natknąłeś się na dobry fotoreportaż? Zobacz, kto to zrobił. Polecamy fotografa z Nowego Targu, który wykona profesjonalne zdjęcia na każdą imprezę okolicznościową. Często fotograf umieszcza w rogu zdjęcia logo swojego studia/nazwę strony/ link do siebie. Jeśli nie ma takiej możliwości – poproś o kontakt do organizatora.

W szkołach fotograficznych

Studenci fotografii potrzebują różnorodnych praktyk, w tym reportażowych. Z reguły fotografują w zamian za wzmiankę w mediach społecznościowych o wydarzeniu i możliwość umieszczenia swojego logo w rogu zdjęć. Nie nadużywaj tego – to tak samo jak z wolontariatem: nikt nie jest ci nic winien i nie masz prawa żądać gwarantowanego rezultatu. Jest to bardziej pomoc dla studentów niż bezpośrednia korzyść dla Ciebie, nie mówiąc już o możliwości zaoszczędzenia pieniędzy na fotografa.

Ile płacić fotografom?

Pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – różne miasta, różne poziomy cen, różne doświadczenie fotografów, różna ilość pracy. Ale na pewno trzeba zapłacić – albo w pieniądzach, albo w reklamie. Nie bądź chciwy. I nie zapomnij zrobić co najmniej dwóch rzeczy o fotografie i jego pracy po wydarzeniu: opublikuj wydarzenie w spotkaniach na portalach społecznościowych (jeśli istnieje) i wspomnij o fotoreportażu z aktywnymi linkami w post-link wydarzenia (jeśli istnieje).

Aktywacja za pomocą zdjęć

Nie jest tajemnicą, że im bardziej publiczność jest zaangażowana w wydarzenie, im więcej pożytecznych i ciekawych rzeczy dla nich wymyślisz, tym więcej zdjęć i filmów z Tobą i Twoją wzmianką pojawi się w Internecie.

Na koniec przyjrzyjmy się, co robimy ze zdjęciami po zakończeniu imprezy

Na etapie uzgodnień z wykonawcami zdjęć i filmów, powinniście jasno ustalić termin dostarczenia gotowych materiałów. 1-2 dni przed datą warto przypomnieć sobie i zapytać, czy wszystko jest na czas. Co więc zrobić, gdy zdobędziemy cenne referencje?

Dokonujemy przeglądu materiału. Powinniśmy się upewnić, że zgodnie z umową zdjęcie posiada nasz i fotografa znak wodny, oraz że otrzymaliśmy taką ilość zdjęć i w takim rozmiarze jak uzgodniliśmy. Wymieniliśmy już szczegółowo wymagania, jakie powinny spełniać fotoreportaże. Postępuj zgodnie z tymi podstawowymi wymaganiami, a wtedy Twoje fotoreportaże będą żywe i znaczące.

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here