Strzeż się, graczu!

8
204
program antywirusowy

Wydawać by się mogło, że gry komputerowe to tylko chwila niewinnego relaksu, odpoczynek po lekcjach czy ciężkim dniu w pracy. Bynajmniej. Chociaż wielu ludziom dostarcza przyjemności, to może też być źródłem stresu, złości, a nawet… straconych pieniędzy. najbardziej niebezpieczne są te portale, które dają możliwość handlu wirtualnych przedmiotów. Jak grać, by się przed tym uchronić?

Niektórzy tę formę rozrywki traktują nie tylko jako zabawę, lecz także możliwość zarobku – łatwego, więc zwykle niezgodnego z prawem. Chodzi o kradzież danych, z którą można się spotkać przy okazji gier online. Na serwisach zakupowych widnieją oferty sprzedaży skradzionych kont graczy, którzy mogą pochwalić się znaczącym wynikiem czy pokaźnym majątkiem (tym wirtualnym). Nasze konta często są powiązane z portalem społecznościowym czy pocztą mailową, skąd złodziej w łatwy sposób może zebrać interesujące go dane. Nawet jeśli zostanie on złapany, to wyrządzone przez niego szkody ciężko naprawić. W sieci pojawia się coraz więcej gier internetowych, a cyberprzestępcy rosną w siłę, wymyślając coraz to nowsze metody phishingu. Na szczęście nasza świadomość również jest coraz większa, dzięki czemu wielu z nas udało się uniknąć kradzieży danych. Im więcej wiemy, tym lepiej możemy przygotować się na ewentualny atak i w porę zareagować. Jakie zatem pułapki czekają na nas w grach online?

Hasła, hasła, hasła!

Niezależnie od tego, czy rejestrujemy się tylko na chwilę, by przetestować grę, czy też planujemy zostać gdzieś dłużej, musimy pamiętać o haśle. Powinno ono składać się z trudnych do złamania znaków. Odłóżmy zatem na bok nasze imiona, nicki czy inne przewidywalne wyrazy. Silne hasło to takie, które zawiera w sobie kombinację wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych (wykrzyknika, gwiazdki czy znaku dolara). I pamiętajmy – do każdego konta warto ustawić inne hasło. Wówczas nawet przy włamaniu na jedno z nich, inne wciąż pozostają zabezpieczone. Możemy skorzystać z pomocy aplikacji – menedżera haseł – która wygeneruje nam jednorazowe hasło przy każdym logowaniu bądź włączyć logowanie dwustopniowe, które wymagać będzie np. podania kodu przesłanego w wiadomości sms. Taką weryfikację oferuje coraz więcej portali gamingowych (np. Steam Guard czy Blizzard Authenticator).

Uwaga na maile

Czerwona lampka powinna się też zapalić, gdy gracz dostanie na swoją skrzynkę maila z linkiem i prośbą o uzupełnienie danych. Większość takich wiadomości wyłapywana jest przez filtr antyspamowy, jednak należy zachować czujność – zwracając na przykład uwagę na poprawność językową tekstu (przy tego typu cyberatakach często zdarzają się błędy i literówki) czy sprawdzając na specjalnej stronie, czy przesłany link nie jest oszustwem.

Polowanie na początkujących graczy

W grach typu MMO (Massive Multiplayer Online) cyberprzestępcy podają się na pracownika pomocy technicznej (game mastera) i w prywatnych wiadomościach wysyłają do początkujących graczy wiadomości zawierające linki do fałszywych stron – według zamieszczonej informacji, ich odwiedzenie zagwarantuje otrzymanie bonusów lub zabezpieczy konto przed zablokowaniem. Po przejściu na sfabrykowaną stronę (wyglądającą oczywiście niemal jak ta prawdziwa, ale różniącą się na przykład jedną literą adresu), niczego nie świadomy gracz proszony jest o wpisanie swoich danych (np. hasła). Jego komputer może zostać w tym czasie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem (wirusem), które będzie śledziło wszystko, co użytkownik wprowadzi za pomocą swojej klawiatury. Złodziej w bardzo prosty sposób otrzyma zatem cały wachlarz informacji.

Nie oszukuj

Oszukiwanie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a w grach może doprowadzić do kradzieży naszych danych. Tak zwany cheating, bo o nim mowa, polega na pobraniu kodu, dzięki którym można modyfikować grę w taki sposób, by szybciej osiągnąć wyznaczony cel. Problem w tym, że takie kody dostępne są często na niebezpiecznych stronach, z których można przy okazji ściągnąć złośliwe oprogramowanie.

Ochrona przede wszystkim

Oprócz używania mocnych haseł, ostrożności i gry zgodnie z zasadami istnieje jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie chroniące nas przed skutkami cyberataków – antywirus. Wielu młodych graczy myśli, że to niepotrzebny wymysł i przeżytek – całkiem niesłusznie. Program antywirusowy zablokuje wszelkie próby włamania się na nasze konto czy zainfekowania sprzętu. Powiadomi nas także o potencjalnym zagrożeniu, gdy otrzymana wiadomość lub jej część (np. link) należeć będą do tych niezaufanych.

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here