Połączenie monitora i laptopa – jakie wybrać?

0
311
Połączenie monitora i laptopa – jakie wybrać?

Komputery, których używamy na co dzień obsługujemy przy użyciu ekranu. W przypadku laptopów jest to na ogół wbudowana matryca, natomiast komputery stacjonarne prawie zawsze łączymy z zewnętrznym monitorem (wyjątkiem są tu urządzenia typu „wszystko w jednym”). Jeśli jednak korzystając z urządzenia przenośnego chcemy wyświetlać obraz na monitorze, to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię rodzaju połączenia. Może zdarzyć się, że posiadany przez nas monitor nie będzie współpracował z notebookiem lub połączenie urządzeń będzie utrudnione. Jeśli jednak wykonamy połączenie prawidłowo, będziemy cieszyć się możliwością korzystania z większego niż na matrycy laptopa obrazu lub powiększenia naszego obszaru roboczego o dodatkowy ekran.

Połączenie analogowe (VGA)

Najbardziej tradycyjnym sposobem na wyświetlanie obrazu laptopa na zewnętrznym monitorze jest skorzystanie ze złącza VGA. Jest to złącze analogowe, które co prawda nie da nam najwyższej jakości obrazu, jednak wciąż większość laptopów oraz monitorów ma odpowiednie wyjścia/wejścia, a kable są powszechnie dostępne. Minusem tego typu połączenia jest fakt, że na ogół potrzebne jest jednorazowe dostrojenie obrazu na monitorze tak, by pokrywał on całą powierzchnię matrycy, jednocześnie nie wychodząc poza jej obręb – by widać było cały obszar roboczy.

Połączenie HDMI

Najpopularniejszym obecnie sposobem komunikacji pomiędzy komputerami przenośnymi a monitorami jest technologia HDMI. To uniwersalny typ połączenia, używany także w komputerach stacjonarnych. Pozwala on, prócz przesyłania obrazu na jednoczesną transmisję dźwięku, stąd jeśli posiadamy wbudowane w monitor głośniki – będziemy mogli cieszyć się dźwiękiem z zewnętrznego urządzenia. Należy pamiętać, by wybrać dobrej jakości kabel. Tańsze mogą mieć ograniczenia w transmisji danych, przez co obraz może nie być prawidłowo wyświetlany.

Display Port – profesjonalne HDMI

Jest to kolejny sposób na uzyskanie połączenia cyfrowego. Uważane jest za bardziej niezawodne i nowocześniejsze, dlatego wykorzystywane jest dla rozwiązań biznesowych, a wiele komputerów przenośnych wyposażonych jest w wyście tego typu, kosztem HDMI. Tak, jak poprzednie – posiada możliwość transmisji dźwięku. Należy zwrócić uwagę na rodzaj wyjścia. Nasz notebook może być wyposażony w złącze standardowej wielkości, jak i typu mini – dlatego należy wybrać odpowiedni kabel łączący.

DVI – transmisja cyfrowa bez dźwięku

Rzadko spotykanym w komputerach przenośnych typem połączenia jest złącze typu DVI. Jak Display Port i HDMI – wymaga ono dedykowanego kabla i zapewnia cyfrową jakość obrazu, jednak bez transmisji fonii.

Nietypowe połączenia – mieszanka technologii cyfrowych

Możliwe jest połączenie laptopa z wyjściem typu Display Port do monitora z wejściem HDMI. Potrzebna jest do tego dedykowana przejściówka, która nie wymaga instalowania sterowników ani dodatkowego zasilania. Obraz uzyskany na monitorze będzie spełniał wymagania jak przy połączeniu bez zmiany typu złącza. Połączenie komputera przenośnego z wyjściem HDMI do monitora z wejściem Display Port także jest możliwe, będzie jednak wymagało łącznika z osobnym zasilaniem (często z USB), który jest zdecydowanie droższy.

Sygnał cyfrowy do monitora analogowego

W przypadku, gdy nasz komputer przenośny posiada złącze cyfrowe HDMI, Display Port lub DVI (to ostatnie dziś już raczej niespotykane w laptopach), a monitor analogowe wejście VGA – możemy również skorzystać z prostej przejściówki nie wymagającej dodatkowych podłączeń zasilających. Prześlemy wtedy tylko obraz, a ten prawdopodobnie będziemy musieli skalibrować na monitorze – jak w przypadku zwykłego połączenia VGA.

Najlepszym, najbardziej niezawodnym i najpopularniejszym sposobem przesyłania obrazu z komputera przenośnego na monitor jest złącze cyfrowe (HDMI lub Display Port). Korzystając z tego typu połączenia lub ze starszego, analogowego VGA upewnijmy się, że nasz laptop i monitor posiadają odpowiednie wyjścia i wejścia, więc będą pracować tak, jak tego oczekujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here