Podatek PIT a zakup nieruchomości za granicą

22
436

Podatek PIT a zakup nieruchomości za granicą

Ulga mieszkaniowa obowiązuje w naszym kraju już od bardzo dawna. Na czym ona polega? Zgodnie z przepisami prawa sprzedając swoje mieszkanie, czy dowolną nieruchomość, w okresie 5 lat od daty zakupu, należy zapłacić stosowny podatek PIT, który naliczany jest od wartości takiej nieruchomości. W praktyce istnieje jednak możliwość uniknięcia tego podatku i to oczywiście w sposób legalny. Nie zapłacimy tej kwoty w przypadku kiedy sprzedamy mieszkanie po to, aby za te pieniądze kupić sobie inne, oczywiście istnieje możliwość dopłaty do nowego mieszkania z własnej kieszeni. Podatek zapłacimy jednak jeśli kupiona nieruchomość będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Tak to wygląda w kraju, ale co z podatnikiem, który sprzedał mieszkanie w Polsce i chce za te pieniądze kupić sobie inne, ale już nie w naszym kraju? Czy także trzeba płacić podatek?

Ulga mieszkaniowa poza Polską

Dyrektor katowickiej izby skarbowej jednoznacznie powiedział, że w takiej sytuacji także nie trzeba płacić podatku PIT. To, że dane mieszkanie zostało kupione w innym kraju nie zmienia podstawowego stanu rzeczy, a więc faktu, że sprzedaliśmy jedno mieszkanie, aby zakupić następne. Wynika to zresztą z zapisów prawa, które jednoznacznie mówią o tym, że z ulgi skorzystać można na terenie krajów Unii Europejskiej jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Musimy tylko pamiętać o tym, że zgodnie z prawem mamy dokładnie dwa lata na to, aby kupić sobie kolejne mieszkanie. Okres ten liczony jest dokładnie od dnia sprzedaży poprzedniego mieszkania.

Skarbówka może nas skontrolować

Kupując mieszkanie w innym kraju, i korzystając z ulgi mieszkaniowej, musimy jednak pamiętać o tym, że pomimo przebywania w innymi kraju nie możemy czuć się bezkarnie. Okazuje się bowiem, że urząd skarbowy ma pełne prawo do zweryfikowania faktu czy mieszkanie faktycznie kupiliśmy, a do tego czy na pewno nie wykorzystujemy go do własnej działalności gospodarczej. W każdej chwili możemy wiec spodziewać się kontroli urzędników.

22 KOMENTARZE

 1. … [Trackback]

  […] Here you can find 24007 more Info to that Topic: tvknet.pl/podatek-pit-a-zakup-nieruchomosci-za-granica/ […]

 2. … [Trackback]

  […] There you will find 78456 additional Info to that Topic: tvknet.pl/podatek-pit-a-zakup-nieruchomosci-za-granica/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Here you will find 17682 additional Info to that Topic: tvknet.pl/podatek-pit-a-zakup-nieruchomosci-za-granica/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: tvknet.pl/podatek-pit-a-zakup-nieruchomosci-za-granica/ […]

Comments are closed.