O opłacalności automatycznych systemów nawadniania

41
586

O opłacalności automatycznych systemów nawadniania

Większe ogrody wymagają dużej ilości czasu przeznaczonej na manualne podlewanie, zwłaszcza jeśli uprawia się warzywa i owoce. W zależności od roślin, które rosną, mogą wymagać w okresie letnim porządnego podlewania dwa razy w tygodniu, a nawet częściej – jeśli doskwiera susza. Instalacja systemu nawadniającego może wydawać się kosztownym przedsięwzięciem, ale prawda jest taka, że takie nawadnianie ogrodów niesie ze sobą sporo zalet.

Zapobiega chorobom i chwastom

Wyspecjalizowane systemy nawadniania kropelkowego, takie jak te oferowane przez firmę Green Solutions z Poznania kierują wodę bezpośrednio do systemów korzeniowych każdej rośliny, zamiast zalewać cały ogród dużymi ilościami wody. W rezultacie pałętające się po całym obszarze nasiona chwastów nie mogą kiełkować – co za tym idzie będziesz miał mniej pielenia, a więcej czasu dla siebie. Woda w korzeniach zapobiega również chorobom liści spowodowanym przez pozostające na liściach krople. Ponieważ woda w automatycznych systemach nawadnianie nie uderza ani w liście ani kwiaty, choroby i zarazy nie mają szans na proliferację.

Wszechstronna oszczędność

Ręczne podlewanie za pomocą węża lub konewki zabiera dużo czasu, a rytuały związane z koniecznością podlewania roślin rano i wieczorem często wymuszają to, by zaniedbywać swoją rodzinę i pracę. Zarówno systemy nawadniania kroplowego, jak i wiele innych oferowanych na dzisiejszym zaawansowanym rynku posiadają liczniki czasu, które mogą być ustawione w zależności od potrzeb do trybu nawadniania:

  • codziennego
  • cotygodniowego

To sprawia, że nie trzeba monitorować podlewania, ponieważ timer wyłącza wodę po zakończeniu. Idąc dalej w korzyści, trzeba zauważyć iż dzięki takim rozwiązaniom Twój rachunek za wodę również powinien być niższy – o tyle, o ile system nawadniania jest skuteczny i dobrze zainstalowany.

Troska o strukturę gleby i składniki odżywcze

Podlewanie za pomocą tradycyjnego węża ogrodowego może pozwolić na przedostanie się zbyt dużej ilości wody do gleby. W rezultacie substancje odżywcze wypływają wraz z odpływem wody, pozostawiając rośliny o mniejszej ilości składników odżywczych. Idąc dalej, ten sposób podlewania może koniec końców spowodować, że rośliny mogą wykazywać oznaki obumierania lub choroby korzeniowej – co ma związek z zagęszczoną nadmiarem wody glebą. Stosowanie nawadniania automatycznego powoduje powstawanie mniejszych kropelek:

  • pomagając zachować składniki odżywcze
  • zmniejszając zagęszczenie gleby.

41 KOMENTARZE

  1. … [Trackback]

    […] There you will find 81178 more Information on that Topic: tvknet.pl/o-oplacalnosci-automatycznych-systemow-nawadniania/ […]

  2. … [Trackback]

    […] There you can find 2163 additional Info on that Topic: tvknet.pl/o-oplacalnosci-automatycznych-systemow-nawadniania/ […]

Comments are closed.