Nowy akumulator do używanego laptopa – wydłuż czas pracy swojego komputera

0
248
Nowy akumulator do używanego laptopa – wydłuż czas pracy swojego komputera

Korzystając regularnie z komputera przenośnego na zasilaniu bateryjnym po dłuższym okresie możemy zauważyć, że czas pracy naszego urządzenia pomiędzy doładowaniami skraca się. Z zadowalających kilku godzin może on skurczyć się nawet do kilkudziesięciu minut. W niektórych przypadkach stan akumulatora nawet nie pozwoli na uruchomienie komputera. Dzieje się tak dlatego, że z czasem i liczbą kolejnych doładowań pojemność baterii zmniejsza się.

Kiedy akumulator się zużyje?

Producenci różnie określają żywotność zasilania bateryjnego. Liczba pełnych cykli, czyli rozładowań i doładowań akumulatora, przy których zachowa on sprawność bliską 100% waha się od około stu do kilkuset, a nawet tysiąca. Oznacza to jednak, że codziennie rozładowując baterię notebooka tylko raz będziemy cieszyć się jej pełną sprawnością najwyżej trzy lata. Okres ten może się jednak skrócić przy intensywniejszym użytkowaniu urządzenia.

Oryginał czy zamiennik?

Jeśli uznamy, że nasz komputer przenośny zasługuje na nowe zasilanie bateryjne staniemy przed wyborem – czy kupić oryginalną część, sygnowaną przez producenta czy zdecydować się na zamiennik. Pierwszą, najbardziej zwracającą uwagę różnicą będzie dysproporcja ceny. Akumulatory oryginalne kosztują wielokrotność ceny zamienników – ich zakup może kosztować do kilkuset złotych. Ważnym jest jednak, że w przypadku stosowania części oryginalnych producent zapewnia ich pełną kompatybilność z laptopem i prawidłowe działanie urządzenia, zgodne ze specyfikacją.

Jeśli zamiennik – to jaki?

Jeśli zdecydujemy się na delikatniejszy dla naszego portfela zakup zamiennika, to warto zwrócić uwagę na jego markę. Bardzo często najlepszym wyborem będzie wyrób producenta, która wytwarza akumulatory do różnych urządzeń (prócz laptopów także np. smartfonów) i ma dobrą reputację na rynku. Przyda się zorientowanie w opiniach dotychczasowych klientów i ich ocena jakości baterii. Zamiennik sprawdzonego producenta może być droższy od innych, jednak jego cena nie powinna być wyższa niż kilkanaście procent od tych najtańszych, a dzięki takiemu wyborowi z dużym prawdopodobieństwem możemy cieszyć się wydajnością porównywalną do tej, którą charakteryzują się oryginalne produkty.

Gwarancja

Przez zakupem zamiennika sprawdźmy w warunkach gwarancji naszego laptopa (jeśli jej okres jeszcze nie upłynął), czy zastosowanie zamiennika nie spowoduje jej utraty.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na zakup nowego akumulatora do laptopa możemy stanąć przed wyborem jego pojemności. Nierzadko zarówno producenci oryginalnych części, jak i wytwórcy zamienników decydują się na udostępnienie wersji z większą liczbą ogniw zasilających, a co za tym idzie dających możliwość dłuższej pracy bez zasilania zewnętrznego. Należy się jednak wtedy liczyć z podwyższoną wagą i rozmiarami akumulatora, co zmniejszy mobilność komputera. Niedocenianym, lecz istotnym czynnikiem wydłużającym żywotność zasilania bateryjnego jest to, czy pracując dłużej na zasilaniu zewnętrznym odłączamy (wyjmujemy) akumulator z notebooka. Pamiętając o tej czynności możemy przedłużyć jego sprawne działanie nawet kilkukrotnie, gdyż nie powodujemy ciągłych, niewielkich rozładowań i doładowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here