Nowinki w przemyśle maszynowym

20
382
Nowinki w przemyśle maszynowym

Przemysł maszynowy – określenie, które może być szeroko rozumiane. Wśród niezliczonych rodzajów maszyn, możemy podzielić je według zastosowań dla których są przeznaczone. Prasa hydrauliczna do klejenia, to jeden z niezwykłych wytworów technicznej myśli. Dla niewtajemniczonych, zapewne zasada działania stanowić będzie pewnego rodzaju zagadkę. Zainteresowani w takich sytuacjach, w każdej chwili mogą zasięgnąć informację o konstrukcji i zasadach działania. Odpowiednią osobą będzie zapewne konstruktor ale też rad udzielić może obsługujący pracownik.

Nasuwa się pytanie: czy my potrafilibyśmy obsługiwać tego typu urządzenie?

Do pracy przy wielu maszynach niezbędni są wykwalifikowani operatorzy, zazwyczaj po kilkuletnich szkołach zawodowych czy nawet specjalistycznych. Faktem jest, że od pewnego czasu w naszym kraju zaczęto likwidować szkoły zawodowe. Zawody takie jak tokarz, szlifierz, frezer, wydawały się niezbyt istotne. Pewnie spory wpływ na takie podejście miało bardzo wysokie bezrobocie, którego doświadczyły polskie realia, całkiem jeszcze niedawno. Likwidacja szkół zawodowych była ogromnym błędem ówczesnych ekip rządzących. Widać to tak bardzo wyraźnie teraz, po wielu latach, gdy starzy, doświadczeni fachowcy zaczynają się wykruszać czy odchodzić na skromne emerytury.

Maszyny, jako podstawowy czynnik rozwoju produkcji, do wykonywania swoich zadań potrzebują obsługujących.

Ktoś musi zaprogramować czy obsłużyć,. Brak młodej, fachowej kadry odbija się niekorzystnie na rozwoju gospodarczym. Potrzeba wiele czasu, nawet kilkuletniego, żeby nauczyć i wyszkolić młodego pracownika na pracownika z odpowiednimi umiejętnościami. Braki kadrowe są szczególnie widoczne w średnich i dużych firmach przemysłowych, które nieustannie poszukują odpowiednich pracowników do pracy na maszynach przemysłowych. Nawet kuszące propozycje płacowe nie stanowią rozwiązania problemu, gdyż fachowców naprawdę brakuje. Park maszynowy, taki jak prasa hydrauliczna do klejenia czy inne pozostałe maszyny, wciąż potrzebować będzie odpowiednich fachowców.

20 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here