Następca kultowego Windowsa XP czyli Vista

104
573
Następca kultowego Windowsa XP czyli Vista

System Windows Vista miał swoją premierę 30 listopada 2006 roku, jako następca pewnego i stabilnego systemu XP. Kolejne dziecko Microsoftu wprowadzało szereg zmian do interfejsu sytemu, w tym zupełnie nowy wygląd oparty na silniku Aero, wprowadzający trójwymiarowe środowisko i dodatkowe efekty do podstawowej obsługi komputera. Dodano także nagrywanie płyt DVD, niedostępne w poprzedniej wersji systemu, usprawniono zaporę systemu (która teraz choć bezpieczna, stała się czasem nieco denerwująca dla użytkownika) oraz dodano Windows Defender chroniący przed programami szpiegowskimi.

Usprawnione obsługę wielu kont i wprowadzono do niej trójstopniowe limitowanie, co zwiększało możliwości ograniczające wybrane konta ,aktualizacje automatyczne instalowane są w tle i nie wymagają restartu komputera. Standardowo dodano nowy Internet Explorer 7.0, Windows Media Player 11 i obsługę nowego Directx 10, a także usprawniono odzyskiwanie sytemu, przyspieszono jego uruchamianie i przywracanie. Vista zawiera też o wiele szerszą bazę urządzeń i sterowników do nich, które instaluje się samodzielnie, zdecydowanie zwiększając funkcjonalność systemu. Jednak nic za darmow – zdecydowanie zwiększyły się wymagania, by uruchomić system potrzeba 32 lub 64 bitowy, 1 Ghz procesor, 1 GB RAM, karta graficzna o 128 MB RAM z Pixel Shader 2.0 oraz 15 GB wolnego miejsca na dysku, co spotyka się z bardzo dużą krytyką użytkowników.

Windows 7 – czy nowy system okaże się godnym następcą XP? Windows 7 jest najnowszym systemem Microsoftu, którego premiera nastąpi 22 października 2009 roku, czyli całkiem niedługo, a póki co dla wszystkich użytkowników udostępniona jest darmowa wersja beta tegoż systemu. System ten opiera się na tym samym, jednak ulepszonym jądrze co jego poprzednik, czyli Vista. Nowy system ma przekonać użytkowników aby w końcu odeszli od starego XP. Seven będzie posiadał o wiele większą bazę sterowników i ma być lepiej zintegrowany ze sprzętem, z wyglądu ma przypominać zdecydowanie ulepszoną wersję Visty, a przy tym ma być tak funkcjonalny jak Windows XP, na co ma wpłynąć o wiele mniejsze wykorzystanie zasobów sprzętowych na funkcjonowanie systemu, a co za tym idzie zdecydowane zmniejszenie wymagań systemowych.

Zostaną wprowadzone nowe wersje Internet Explorer oraz Windows Media Player, które maja w dużym stopniu usprawnić ich działanie, dodatkowo użytkownicy Seven będą mogli korzystać z Directx 11, który przyśpiesza i usprawnia funkcjonowanie gier i aplikacji 3D. Do dyspozycji oddany zostanie szereg aplikacji możliwych do „przypięcia” na pulpicie, w tym na przykład prognoza pogody czy monitor użycia procesora i RAM-u. Podobnie zarówno pulpit jak i pasek zadań wyposażone zostaną w nowe funkcje, jedną z nich jest przejście jednym ruchem myszki od razu do pulpitu. System ten zapowiada się naprawdę obiecująco – już niedługo będzie można przekonać się czy rzeczywiście jest wart tylu słów pochwały.

104 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here