Laptop czy komputer do gier? Co lepsze?

0
278
Laptop czy komputer do gier? Co lepsze?

Laptop czy komputer do gier? Co lepsze?

Decydując się na zakup komputera do gier, warto przede wszystkim przemyśleć, czego właściwie oczekujemy od takiego komputera. Dla jednych będą to tylko osiągi w grach, a dla innych znaczenie będzie miała znaczenie kompaktowość, jaką oferuje laptop gamingowy. Oto czym cechują się te dwie kategorie produktów.

Laptop gamingowy jako komputer do gier – czy warto?

Laptopy do gier są dosyć ciekawym wyborem, mogącym zaspokoić potrzeby klientów szukających rozwiązań, jakich nie znajdziemy w tradycyjnym komputerze.
Przed zakupem trzeba jednak zastanowić się, czy taki zakup na pewno jest opłacalny.

Laptop do gier – plusy:

Laptop jako komputer do gier jest przede wszystkim skierowany do osób, które cenią sobie możliwość zabrania sprzętu w dowolne miejsce.
Za sprawą baterii można również korzystać z niego gdziekolwiek, przez ograniczoną ilość czasu.

Dodatkowym atutem laptopa gamingowego jest zawarcie wszystkich peryferii w konstrukcji laptopa.
Klawiatura, głośniki, ekran, wszystko to znajduje się w jednym miejscu.

Niewątpliwą zaletą laptopa do gier jest także mniejsze zużycie prądu, co przekłada się na mniejszy rachunek za prąd.

Laptop do gier – minusy:

Niestety, laptopy do gier z powodu swoich gabarytów posiadają sporą ilość wad, które trzeba mieć na uwadze.

Pierwszą, najważniejszą kwestią jest mniejsza moc obliczeniowa, będąca wynikiem tychże rozmiarów, ale i zasilaczy, które mają mniej watów.
Dla przykładu: karty graficzne w laptopie do gier potrafią być mniej wydajne od ich odpowiedników z komputerów stacjonarnych nawet o 25%.

Drugim aspektem jest niewielka modularność laptopów, tych zwykłych, jak i do gier.
Tutaj możliwości jest niewiele. W przyszłości można dołożyć kolejne kości RAM lub wymienić dysk twardy, ale na tym możliwości w zasadzie się kończą.

Ostatnim minusem laptopa gamingowego, o którym trzeba pamiętać, jest jego zwiększona podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Możliwość zalania sprzętu czy uszkodzenia matrycy jest tutaj znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem niż ma to w przypadku zwykłego komputera.

Komputer stacjonarny do gier najlepszym wyborem?

Nie bez powodu utarło się, iż komputery stacjonarne są królem stosunku ceny do wydajności w grach komputerowych.
Jednak jak jest naprawdę? Czy standardowe komputery do gier są faktycznie najlepsze?

Komputer stacjonarny do gier – plusy:

Komputer stacjonarny do gier jest w zasadzie kompletnym przeciwieństwem laptopa gamingowego, jeśli mowa o wadach i zaletach.
Tutaj możemy osiągnąć najlepsze wyniki wydajnościowe w grach, co zwykle decyduje o tym, że komputer jest lepszym wyborem.

Z uwagi na brak urządzeń peryferyjnych i większą moc obliczeniową zdecydowanym plusem komputera stacjonarnego jest niższa cena zestawu, który w dodatku nie potrzebuje wszystkich części do działania.
Kartę graficzną albo dodatkowy dysk możemy dokupić później. To samo tyczy się akcesoriów.

Ponadto nie jesteśmy skazani na wybór gotowych konstrukcji. Wiele sklepów oferuje możliwość modernizowania komputera wedle własnych potrzeb, dostarczając spersonalizowany i złożony komputer do klienta.
Dzięki tak łatwej modernizacji możesz w przyszłości kompletnie zmodyfikować jednostkę, co pozwoli zachować dobrą wydajność w najnowszych tytułach.

Komputer stacjonarny do gier – minusy:

Warto nadmienić, że nawet komputer do gier nie uniknął kilku wad. Przede wszystkim akcesoria komputerowe musimy dokupywać osobno, chyba że oferta uwzględnia tego typu produkty w zestawie.

Istotnym minusem komputera do gier jest większe zużycie prądu. Podzespoły nie są ograniczone przez rozmiar i przyjęte rozwiązania konstrukcyjne laptopa, dlatego potrzebują znacznie mocniejszych zasilaczy.
Wiąże się to z wyższymi rachunkami za prąd.

Co w takim razie jest lepsze? Komputer czy laptop do gier?

Stawiając sobie za cel wydajność w grach oraz kwestie finansowe lepszym wyborem okazuje się kupno komputera. Co więcej, komputer stacjonarny do gier jest jednostką długoterminową, pozwalającą na zmiany, ulepszenia i naprawy w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Laptop do gier z kolei okazuje się lepszym wyborem dla ludzi ceniących sobie poręczność i uniwersalność laptopa, kosztem mocy obliczeniowej i modyfikacji sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here