Jak zrobić dobre zdjęcie samochodu?

2
118
Jak zrobić dobre zdjęcie samochodu?

Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, iż światło jest jednym z najistotniejszych elementów zdjęcia. Dobrze dobrane, może stworzyć z naszej fotografii dzieło sztuki. Źle – sprawi, iż nie pozostanie nam nic innego, jak naciśnięcie w aparacie przycisku „usuń”.
Fotografowanie samochodu w studiu jest pod tym względem znacznie ułatwione, ponieważ stworzenie odpowiedniego oświetlenia jest stosunkowo proste. Mamy bowiem do dyspozycji różne lampy, softboxy, parasole i masę innego sprzętu, który w studiu idealnie spełni swoją rolę. Zadanie staje się trudniejsze, gdy chcemy fotografować auto w plenerze. Tam oświetlenie rządzi się swoimi prawami a my mamy na nie jedynie niewielki wpływ. Postaramy się więc przekazać Wam kilka pomocnych, uniwersalnych wskazówek, które powinny poprawić naturalne warunki fotografowanego otoczenia i nieco bardziej dopasować je do naszej wizji.

Sprzęt

W fotografii możliwie mało należy pozostawiać automatyce i przypadkowi, jednak aby zrobić dobre zdjęcie samochodu w plenerze, odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa i to od tego musimy rozpocząć planowanie sesji. Oczywistym jest, iż posiadać musimy aparat z odpowiednim obiektywem (odpowiednim, czyli szerokokątnym typu 17-55mm a jeśli fotografujemy na dużej powierzchni, może to być nawet 70-200mm) oraz takie podstawowe akcesoria, jak ściereczka z mikrofibry czy pędzelek. Na pewno przyda nam się zewnętrzna lampa błyskowa, a najlepiej kilka lamp, wraz z pilotem do zdalnego wyzwalania błysku. Nie obędzie się też bez filtra polaryzacyjnego, dzięki któremu zredukujemy częściowo odbicia i odblaski powstałe na karoserii samochodu, a kolory zdjęcia będą bardziej nasycone. Jeśli będziemy fotografować wieczorem, dobrze jest wziąć ze sobą statyw, byśmy mogli bez obaw korzystać z dłuższych czasów naświetlania, a w efekcie uzyskali jaśniejsze zdjęcia.

Odpowiednia pora dnia

To, o której godzinie będziemy robić zdjęcie, będzie miało decydujący wpływ na światło, jakie zastaniemy na miejscu. Przede wszystkim, najlepiej unikać fotografowania w słoneczne południe, bowiem tak jasne światło spowoduje efekt „wypalonej” karoserii. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia zdjęć w pochmurny dzień, lepiej zmagać się z fotografią samochodową rano lub w godzinach popołudniowych, gdyż wtedy światło będzie bardziej miękkie. Pochmurny dzień będzie też najlepszym wyborem dla początkujących fotografów, którzy nie będą musieli wtedy eksperymentować z dodatkowym, sztucznym oświetleniem – nie jest to bowiem zadanie dla osób stawiających w fotografii pierwsze kroki.

Jak ustawić aparat?

Mało prawdopodobne jest jednak, iż w naturalnych warunkach uzyskamy idealne światło i nie będzie konieczności dodatkowego doświetlenia samochodu. Zwłaszcza robiąc zdjęcia rano lub po południu, gdy słońce znajduje się niżej i oświetli tylko część auta. Najlepiej jest wtedy zamontować na aparacie wyzwalacz i lampę, w odległości ok. 1,5 metra od samochodu. Aby światło lampy nie odbijało się od karoserii ani od tablicy rejestracyjnej, należy ustawić ją nieco z boku. Jeśli światła będzie nam brakować, możemy dołożyć kolejną lampę. Flesz ustawiamy na pełną moc a następnie przechodzimy do ustawień przesłony (im mniejsza jej wartość, tym jaśniejsze zdjęcie, im większa – tym większa głębia ostrości). Aparat przestawiamy na tryb manualny i ustawiamy czas tak, by dobrze zarejestrować także światło zastane (np. 1/100 s). Co do migawki, po skróceniu czasu jej otwarcia do 1/160 s, otrzymamy lekkie przyciemnienie dekoncentrującego tła.

2 KOMENTARZE

  1. 👉 $5,000 FREE EXCHANGE BONUSES BELOW 📈 👉 PlaseFuture FREE $3,000 BONUS + 0% Maker Fees 📈 + PROMOCODE FOR NEWS USERS OF THE EXCHANGE 👉 [M0345IHZFN] — 0.01 BTC 👉 site: https://buycrypto.in.net Our site is a secure platform that makes it easy to buy, sell, and store cryptocurrency like Bitcoin, Ethereum, and More. We are available in over 30 countries worldwide.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here