Inteligenty zegarek czy opaska fitness?

52
345
Inteligenty zegarek czy opaska fitness?

Coraz częściej słyszymy o tak zwanej technologii noszonej, czyli obecnie przede wszystkim o smartwachach i smartbandach. Jeśli chodzi o rynek polski, to jest to na tyle nowość, iż często nawet sprzedawcy, którzy oferują takie urządzenia, nie bardzo wiedzą jak je odróżnić i jakie możliwości mają sprzedawane produkty. Warto więc dla tych mniej zorientowanych kilka słów na temat tej inteligentnej galanterii, jak jest także nazywana ta grupa urządzeń elektronicznych osobistego użytku.

Smartband, inaczej opaska, czasami zwana opaską fitness. Z reguły jest to niewielkie urządzenie zakładane jak zegarek, a jej zadaniem jest monitorowanie naszych czynności życiowych. W zależności od stopnia zaawansowania (czyli przede wszystkim ceny) będzie mierzyła takie parametry jak ilość kroków, spalane kalorie, przebytą trasę, czas w ruchu, bardziej zaawansowane modele sprawdzą także jakość naszego snu, puls, mogą zapisać przebytą przez nas trasę na podstawie sygnału GPS, a niektóre nawet będą pokazywały np. temperaturę, ciśnienie atmosferyczne, etc. Aby spełniały swoją rolę, zwykle bywają niewielkie a bateria wystarcza na kilka dni lub dłużej. Część z nich nie posiada własnego wyświetlacza, a wszystkie dane są przekazywane na smartfon i dopiero tam wyświetlane i analizowane. 

Smartwach jak sama nazwa wskazuje jest inteligentnym zegarkiem, który tak naprawdę często staje się samodzielnym smartfonem; oczywiście ze względu na wielkość o dość ograniczonych parametrach i możliwościach. Większość smartwatchy pozwala na połączenie z telefonem głównym (zwykle są kompatybilne z Androidem) i z nim są synchronizowane wszystkie dane. Dzięki temu można na przykład odczytać na nim smsa, bez spoglądania na telefon. Można odebrać lub odrzucić połączenie, bez wyciągania z kieszeni smartfona. W końcu nawet można zrobić zdalnie zdjęcie telefonem, uruchamiając spust za pomocą właśnie naszego zegarka. Aby urządzenia były zsynchronizowane, zwykle wymagane jest aby były ze sobą sparowane i w odległości do 10 metrów.

Druga grupa urządzeń posiada slot na kartę SIM i pozwala na korzystanie z pełnej możliwości, tak jak w przypadku autonomicznego telefonu. Oznacza to, iż nie potrzebuje do działania żadnego innego urządzenia i za jego pomocą można w pełni korzystać z funkcji dzwonienia, smsowania, etc. Oczywiście tu także wszystko zależy od ceny- te bardziej zaawansowane modele mają także te same funkcje, co smartbandy, a oprócz tego wiele elementów smatfonów (typu system operacyjny, slot na kartę pamięci, aparat fotograficzny, łączność NFC itd.).

Tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się prawdziwy rozwój tych urządzeń. A im większe zainteresowanie, tym niższe ceny, za jakie można je kupić. I dzięki temu ceny zaczynają się już od 100 złotych. O górnej granicy cenowej jak zwykle nie warto wspominać… 

52 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here