Forum internetowe stworzone w kwadrans

11941
33059
Forum internetowe stworzone w kwadrans

Dzisiaj stworzenie forum internetowego wcale nie jest trudnym zadaniem – wystarczy nieraz kilkanaście minut na to, aby do dyspozycji mieć funkcjonalną i łatwą w obsłudze stronę internetową, która będzie miała wygodny panel administratora oraz będzie odznaczała się różnymi możliwościami rozbudowy. Warto wiedzieć, które z dostępnych skryptów wybrać, przedstawiamy więc kilka najlepszych i najchętniej wybieranych z nich, które pomogą w założeniu tego rodzaju witryny. Do tego w ogóle nie trzeba za nie płacić!

MiniBB

Jeśli poszukujesz lekkiego skryptu na forum, który będzie przy okazji bardzo przyjazny, wtedy warto postawić na miniBB. Jest to skrypt open source, jak sama jego nazwa wskazuje, oferujący minimalną funkcjonalność, jednak dający przy tym bardzo duże możliwości rozbudowania dzięki wielu wtyczkom oraz dodatkom, które czasami są płatne, co należy do jednej z wad tego rozwiązania. Jednak wybierając miniBB, można mieć do dyspozycji czytelny i jasny kod, łatwą obsługę z szybkim wklejaniem postów oraz prostą moderacją i możliwość zsynchronizowania z istniejącymi już systemami forów internetowych, również pod kątem layoutu. Skrypt miniBB jest idealny wtedy, gdy prowadzi się swoją stronę internetową czy blog, a także chce się dodać do nich możliwość używania forum internetowego.

PunBB

Podobnym do miniBB skryptem jest PunBB. W tym przypadku mamy do czynienia z forum korzystającym z PHP, które również wykorzystywać może w działaniu popularne bazy danych w MySQL, SQLite i inne. Jednak PunBB nie oferuje tak dużej funkcjonalności. Dzięki prostemu kodowi oraz ten open source’owy skrypt idealnie nadaje się tam, gdzie konieczne jest zbudowanie forum łatwego w obsłudze, ale z niedużą liczbą opcji. W PunBB brakuje rozbudowanego panelu administracyjnego, a użytkownicy są pozbawieni możliwości wysyłania wiadomości prywatnych czy też dołączania do swoich postów załączników. Niemniej jednak można polepszyć funkcjonalność skryptu, instalując odpowiednie dodatki. PunBB jest cały czas rozwijane, pojawia się wiele ulepszeń oraz wtyczek, które mogą sprawić, że prosty skrypt będzie można dopasować do swoich potrzeb.

PhpBB3

Obecnie jednym z najchętniej wybieranych darmowych skryptów forów internetowych jest phpBB3. Jest to następca długo używanego phpBB2, które wykorzystywane było często w wersji by Przemo. W przypadku starszych wersji tego rodzaju skryptu miało się do czynienia z bardzo rozbudowaną funkcjonalnością forum, ale niestety miało to niezbyt dobry wpływ na jego wydajność działania. Pojawiały się czasami problemy ze stabilnością oraz większym zapotrzebowaniem na transfer. W przypadku nowszej wersji, czyli phpBB3 mamy już do czynienia z całkowicie nową jakością – skrypt jest o wiele bardziej sprawny oraz przy tym kompatybilny z różnymi rodzajami baz danych, w tym MySQL oraz PHP5. Innego rodzaju funkcjonalności to: rozbudowane możliwości administracyjne, możliwość stosowania stylów, bardzo duży wybór dodatków, a także możliwość zintegrowania skryptu z CMS-ami.

MyBB

Innym rozwiązaniem w dziedzinie darmowych skryptów jest MyBB. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo rozbudowanym skryptem, który daje naprawdę świetne możliwości w wielu różnych dziedzinach zarządzania forum internetowym. Przy tym wszystkim MyBB jest także bardzo prosty w obsłudze, co sprawia, że może poradzić sobie z nim niemal każdy, kto orientuje się w zasadach działania skryptów forów. Oczywiście do MyBB można dobrać wiele różnych dodatków, które sprawiają, że jest ono jeszcze bardziej funkcjonalne. Skrypt jest też cały czas rozbudowywany oraz aktualizowany.

Simple Machines Forum

Jednak phpBB to nie jedyna możliwość wtedy, gdy chce się stworzyć forum internetowe. Można wykorzystać także technologię skryptu Simple Machines Forum, która cieszy się coraz większą popularnością. W tym przypadku mamy do czynienia również z dużą funkcjonalnością, zaawansowanymi funkcjami moderacji oraz konfiguracji forum, które sprawiają, że skrypt Simple Machines Forum jest ciekawą alternatywą dla phpBB.

Forum skrojone na miarę

Do dyspozycji webmasterów jest jeszcze wiele innych rozwiązań w tej dziedzinie. Cały czas pojawiają się nowe darmowe skrypty, dodatki do nich, aktualizacje, zatem można bez problemu wybrać dla siebie coś ciekawego. Dostępne są skrypty zarówno bardziej zaawansowane i dające więcej możliwości w prowadzeniu forum, jak i proste, które gwarantują minimalną liczbę funkcji, ale są przy tym lekkie i bardzo proste w obsłudze i skonfigurowaniu. Warto przejrzeć różne propozycje, ponieważ nie każdemu będą odpowiadały wszystkie z nich.

11941 KOMENTARZE