Domowy sprzęt audio – co wybrać?

4687
15927
Domowy sprzęt audio – co wybrać?

Miłośnicy dobrego brzmienia muzyki mają obecnie wiele możliwości jej odtwarzania. Dostępne systemy znacznie różnią się od siebie możliwościami, jakością dźwięku, ceną i zajmowaną w mieszkaniu przestrzenią. Co zatem wybrać?

Typowa wieża stereo

Najbardziej znanym rozwiązaniem, które do niedawna było właściwie jedyną możliwością odtworzenia dźwięku, jest wieża stereo. To połączenie kilku elementów, które stanowią dopasowany do siebie pod względem parametrów i designu zestaw.

Poza parą głośników pracujących w systemie stereo (kanał prawy + kanał lewy) i niezbędnym okablowaniem wieże mogą posiadać kilka segmentów:

  • wzmacniacz mocy dźwięku
  • odtwarzacz płyt CD
  • tuner radiowy FM/AM
  • odtwarzacz DVD / Blu-ray
  • equalizer / korektor dźwięku

Dobierając elementy takiego zestawu do własnych potrzeb stworzymy bardzo dobrej jakości system audio, który odtworzy dźwięk w sposób zbliżony do naturalnego, oczekiwanego przez twórców nagrywających muzykę. Ale czy tego oczekują wszyscy słuchacze?

Więcej basu, czyli zestawy z subwooferem

Niektóre wzmacniacze mocy mają możliwość podłączenia dodatkowych głośników, tworząc bardziej rozbudowany zestaw. Podłączenie odpowiednio skonfigurowanego i dopasowanego do pozostałych głośników subwoofera spowoduje poprawę jakości i głośności dźwięku w niskich zakresach częstotliwości. Nie każdy słuchacz jednoznacznie polubi taki rodzaj dźwięku, jednak w wielu gatunkach muzyki dźwięk z mocną dawką basów sprawdzi się doskonale – np. muzyka elektroniczna lub rockowa.

Wrażenia jak z kina bez wychodzenia z domu

Przy zastosowaniu wielu głośników rozmieszczonych dookoła słuchacza (na przykład w rogach pokoju) możemy stworzyć prawdziwy system kina domowego. Najbardziej popularne rodzaje to 5.1 (pięć głośników plus subwoofer) lub 7.1 (siedem głośników plus subwoofer). Pamiętajmy, że do przyjemnego odsłuchu muzyki lub dźwięku filmu w systemie kina domowego niezbędne jest odtwarzanie ścieżki dźwiękowej nagranej w systemie 5.1 lub 7.1. W przeciwnym wypadku dźwięk będzie zdublowany i może nie brzmieć dobrze.

Kompaktowe kino domowe

Jeżeli słuchanie muzyki najczęściej wiąże się z odtwarzaniem jej z poziomu telewizora (np. z filmów YouTube, koncertów, itp) dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup soundbara. To belka, w której znajduje się kilka głośników, które są rozmieszczone w taki sposób, że mogą symulować dźwięk przestrzenny. Głośniki umieszczone w soundbarze przeważnie nie mają zbyt dużej mocy i wymiarów, dlatego jeśli zależy Ci na dobrych wrażeniach akustycznych, wybierz model posiadający w zestawie subwoofer. Jeżeli taki zestaw komunikuje się ze sobą bezprzewodowo, zyskasz na wygodzie – sporych rozmiarów subwoofer umieścisz w dogodnym miejscu, na przykład za kanapą. Specyfika odsłuchu niskich częstotliwości pozwala na to, ponieważ bas rozchodzi się w taki sposób, że ciężko zdefiniować źródło tego niskiego dźwięku.

Wiele soundbarów posiada zaawansowane technologie wspomagające szybkie łączenie ze źródłami dźwięku. Przez bluetooth lub używając sieci Wi-Fi puścimy dźwięk z telefonu, natomiast złącze HDMI pozwoli na bezproblemową współpracę z telewizorem.

4687 KOMENTARZE