Czym kierować się wybierając szczoteczkę do zębów?

84
623
Automatycznie zapisany szkic

Codzienne mycie i czyszczenie zębów jest ogromnie ważne. Od tego zależy nie tylko piękny i biały uśmiech, ale również to czy zęby i dziąsła będą zdrowe. Podstawowe akcesoria do mycia zębów do oczywiście szczoteczka i pasta. Na rynku dostępne są różne szczoteczki do zębów. Warto zatem wiedzieć jakie rodzaje są dostępne, czym się charakteryzują oraz czym się kierować przy wyborze.

Szczoteczka manualna

Najpowszechniejszą i najbardziej popularną szczoteczką do zębów jest szczoteczka manualna. Charakteryzuje się plastikową rączką, sztywną główką oraz włosiem o różnym stopniu grubości. Jeśli o grubość włosia chodzi to może być ono miękkie, średnie lub twarde. Podstawowym zadaniem szczoteczki manualnej jest oczyszczenie zębów z osadu nazębnego oraz z resztek pokarmu. Przy wyborze szczoteczki manualnej kierować trzeba się przede wszystkim stanem zdrowia zębów oraz stopniem wrażliwości dziąseł. Szczoteczkę z miękkim włosiem wybrać powinny osoby cierpiące na paradontozę, nadwrażliwość lub posiadające odsłonięte szyjki zębowe. Szczoteczka ze średnim włosiem jest szczoteczką uniwersalną. Sięgać po nią powinny osoby ze zdrowymi zębami. Natomiast szczoteczka twarda dedykowana jest m.in. palaczom.

Szczoteczka elektryczna

Drugim rodzajem szczoteczki do zębów, która również cieszy się popularnością, jest szczoteczka elektryczna. Jej przewagą nad szczoteczką manualną jest to, iż czyści ona zęby poprzez ruchy obrotowe okrąglej główki. Dzięki temu elektryczna szczoteczka do zębów jest po prostu skuteczniejsza. Co ważne, do szczoteczek elektrycznych dołączane są różne główki. Można je wymieniać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Pamiętać jednak trzeba, że jedna i ta sama główka używana może być maksymalnie przez 3 miesiące. Po tym czasie wymieniona powinna zostać na nową.

Szczoteczka soniczna

Pewną odmianą szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka soniczna. Ta różni się od szczoteczki elektrycznej kształtem główki. Jest ona podłużna, a tym samym przypomina nieco główkę szczoteczki manualnej. Dzięki temu szczoteczka soniczna jest w stanie czyścić większą powierzchnię zębów w porównaniu z tradycyjną szczoteczką elektryczną. Co równie istotne, szczoteczka soniczna wykonuje znacznie więcej ruchów na minutę niż szczoteczka elektryczna. Najistotniejszy jest jednak sposób działania szczoteczki sonicznej. Podczas mycia zębów emituje ona fale dźwiękowe, które wprawiają szczoteczkę w jeszcze większy ruch. Efektem jest możliwość usuwania zanieczyszczeń z bardzo trudno dostępnych miejsc w przestrzeni międzyzębowej.

84 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here