Awarie smartfonów, które doprowadzają nas do szału

1
206
Awarie smartfonów, które doprowadzają nas do szału

Pamiętasz jeszcze stare, poczciwe Nokie czy Sony Ericssony, które uchodziły za praktycznie niezniszczalne? To były fajne czasy, ale świat idzie do przodu i dziś większość z nas korzysta już ze smartfonów. Te stają się coraz wydajniejsze, mają coraz większe ekrany i zastępują nam kolejne urządzenia. Rozwój smartfonów ma jednak efekt uboczny: gwałtowny wręcz wzrost ich awaryjności.

Oto 5 najczęstszych awarii smartfonów, które niejednego właściciela doprowadzają do szału.

Szybko rozładowująca się bateria – czy można to uznać za usterkę? Zdania są podzielone. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że ogromny ekran + stały dostęp do sieci powodują znaczny wzrost prądożerności naszych smartfonów. Obecnie za dobry wynik uznaje się 2 doby pracy na pełnym naładowaniu. Oczywiście z czasem bateria traci swoją pojemność, co pociąga za sobą konieczność ładowania telefonu nawet 2 razy dziennie. Pomoże wymiana baterii, nawet na nieoryginalną.

Stłuczony ekran – smartfony są niestety bardzo delikatne i upadek na twarde podłoże z wysokości 1-2 metrów najczęściej powoduje trwałe uszkodzenie ekranu. Jeśli nie padł sensor, to wystarczy wymienić szybkę i po sprawie. Gorzej, jeśli ekran rozpadł się w pył pod wpływem np. nacisku. Wówczas wymiana całego podzespołu może być nawet nieopłacalna. Rada? Używaj pokrowca ochronnego, a jeśli masz bardzo cenny telefon, wykup ubezpieczenie.

Awaria włącznika – zmora szczególnie tańszych smartfonów. Przycisk do wygaszania ekranu i wzbudzania telefonu jest używany nawet kilkaset razy dziennie, co powoduje jego przyspieszone zużycie. Najczęściej dochodzi do przerwania styków – wówczas telefon staje się bezużyteczny. Naprawa jest tania, ale warto się także zabezpieczyć instalując w smartfonie aplikację do wzbudzania ekranu np. poprzez potrząśnięcie telefonem.

Problem z głośnikiem – jeśli nie słyszysz swojego rozmówcy i nie jest to odosobniony przypadek, najpewniej doszło do uszkodzenia głośnika. Czasami jednak wina leży po stronie systemu operacyjnego – na tę usterkę narzekają przede wszystkim posiadacze smartfonów zarządzanych przez Androida. Wówczas może pomóc aktualizacja lub twardy reset telefonu.

Telefon się zawiesza – problem praktycznie nieznany użytkownikom smartfonów od Apple, dość rzadki także w przypadku modeli pracujących pod Windowsem. Androidowe smartfony natomiast regularnie się zawieszają, szczególnie po zainstalowaniu masy aplikacji. Co na to poradzić? Jeśli masz możliwość wyjęcia baterii, to doraźnie rozwiąże problem. W przypadku modeli bez wyjmowanej baterii konieczne jest wykonanie twardego resetu (najczęściej kombinacja przycisków). Na dłuższą metę pomoże tylko gruntowne czyszczenie systemu.

Te awarie nie są niczym niezwykłym i większość z nich prędzej czy później przytrafi się każdemu właścicielowi nowoczesnego smartfona. Jedynym pewnym wyjściem jest powrót do starej komórki, np. Nokii 3310. Problem w tym, że te telefony osiągają absurdalnie wysokie ceny na portalach aukcyjnych. Z czegoś musi to jednak wynikać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here