Specyfika i zastosowanie kół łańcuchowych

0
35
Specyfika i zastosowanie kół łańcuchowych

Współczesne maszyny przemysłowe, pojazdy i inne urządzenia zawierają w sobie rozwiązania znane od setek lat. W wielu przypadkach zmieniał się tylko sposób projektowania i wytwarzania. Nie zmodyfikowano jednak zasad i sensu działania poszczególnych części do maszyn. Do takich elementów, niezmiennych od wielu, wielu lat, należą z pewnością przekładnie łańcuchowe, zbudowane z kół łańcuchowych połączonych łańcuchem.

Wszechstronne zastosowanie

Koła łańcuchowe spotkać można np. w:
– maszynach przemysłowych,
– maszynach rolniczych,
– pojazdach,
– magazynowych pojazdach transportowych.
Wszechstronność zastosowania powoduje duże zapotrzebowanie zarówno do nowobudowanych urządzeń, jak i tych starszych, w których zachodzi konieczność wymiany. Na rynku istnieje wiele firm produkujących typowe koła łańcuchowe. W przypadku potrzeby montażu niestandardowego produktu oferują indywidualnie zwymiarowane rozwiązania.

Cechy szczególne

Wiadomym jest, że przy tak szerokim stosowaniu, w różnych maszynach, przez różnych producentów, w katalogach spotkać można wiele rodzajów kół łańcuchowych. Podstawowy podział wyodrębnia nam koła łańcuchowe:
– wykonywane bez piasty i razem z nią,
– z odpornymi na ścieranie, specjalnie utwardzanymi zębami,
– przystosowane do działania parą łańcuchów,
– montowane zazwyczaj w napinaczach łańcucha, koła z wbudowanym łożyskiem,
– przeznaczone do zabudowy na tuleje stożkowe.
Nie mniej istotnym jest materiał z jakiego zbudowane są koła łańcuchowe. Do ich budowy wykorzystuje się głównie:
– stal węglową,
– stal nierdzewną,
– żeliwo,
– tworzywa sztuczne.

Koła łańcuchowe ze stali węglowej są spotykane w wielu rozwiązaniach przemysłowych. Do bardziej specjalistycznych zastosowań używa się kół z innych materiałów. Stal nierdzewna dobrze sprawdza się w warunkach, gdzie wymagana jest podwyższona czystość czy sterylność. Żeliwne koła łańcuchowe przeznaczone są do środowisk pracy charakteryzujących się wysokimi temperaturami. Kół z tworzyw sztucznych używa się w warunkach dużej wilgotności lub nawet wodnych. Sprawdzają się również gdy przewiduje się żrące działanie substancji na koła.

Skomplikowana produkcja

Wymagania stawiane kołom łańcuchowym są duże. W wielu przypadkach przenoszą one duże obciążenia, przy zachowaniu kompaktowych wymiarów i niezmiennej w czasie geometrii. Dlatego produkowane koła łańcuchowe muszą być zaprojektowane i wykonane z ogromną precyzją. Jest to możliwe dzięki specjalnym frezarkom obrotowym oraz obrabiarkom numerycznym CNC. Wykonane z tworzyw sztucznych koła łańcuchowe wykonuje się w specjalnych formach.

Wybór kół łańcuchowych

Problem z doborem kół łańcuchowych nie dotyczy tylko nowo projektowanych maszyn. Przed zadaniem wybrania odpowiednich części stają bowiem często mechanicy serwisujący działające już urządzenia. Niestety bardzo często zdarza się brak dostępności oryginalnych części zamiennych, których producent już nie oferuje. Zachodzi wtedy konieczność zamówienia kół zębatych u innych dostawców. Ważnym jest jednak, by upewnić się, że oprócz wartości geometrycznych, zastosowane koło spełnia wymagania wytrzymałościowe i gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Wiele firm dostarczających części oferuje fachowe doradztwo nie tylko przy samym doborze, ale i w sytuacji, gdy konieczne jest wyprodukowanie koła zębatego od podstaw na zamówienie.

Przede wszystkim jakość

Przy wyborze kół łańcuchowych, do zastosowań istniejących, powinno się dopilnować, by nie tylko wymiarowo, ale i jakościowo nie odbiegało ono od oryginału. Tylko dobrze dopasowane, zaprojektowane i wykonane z najwyższą starannością koła łańcuchowe zagwarantują poprawne, bezpieczne i długotrwałe działanie urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here